Головна
 
КОЛОМИЙСЬКИЙ РИБОЛОВНИЙ ФОРУМСереда, 15.01.2025, 22:07



Вітаю Вас Гість | RSS
Головна
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Speedstim  
Сом
ВОВІКДата: П`ятниця, 18.03.2011, 18:18 | Повідомлення # 1
Полковник
Група: Друзі
Повідомлень: 235
Репутація: 3
Статус: Offline
СОМ

Сом-це сама величезна за величиною прісноводна риба. Схожість з сомом, в зовнішньому вигляді, має хіба що налим і то, не багато в чому, ця риба дуже оригінальна.
Сом має величезну голову з могутніми щелепами, всіяними гострими і численними зубами, вище верхньої губи розмістилися два довгих білих вуса, а на бороді чотири маленьких, очі темні і опущені, хвіст займає більше половини всього тіла сома, що закінчується маленьким сплюснутим хвостовим плавцем. Колір
риби сома залежить як від місцевості, кольору води і дна, так і від пори року і віку, але все ж найчастіше він зустрічається в наступному вигляді: на спині він повністю чорний, з поступовим переходом до черева він знаходить зелений відтінок і на животі зовсім жовтий . Дрібні особини сома відрізняється від середніх яскравими окраскою, у той час як дорослий великий сом з віком стає огидним, його голова набуває жовтий колір і липкість, а все його тіло покривають черваки.
Ненажерливий хижак - сом швидко досягає великих розмірів. Водиться повсюдно, уникаючи тільки холодних і дрібних річок.
Обов'язкова умова для його існування - глибока яма на тихому плесі та наявність захаращених або зарослих рідкісної водяною рослинністю порівняно неглибоких плес по сусідству.
Весь світлий час доби сом проводить в ямі або на глибокому плесі біля кущових водяних заростей, корчем, брилою землі або іншим укриттям. Дрібні сомики до 4 кг частіше живуть все літо в негустих водоростях.
На заході сонця дрібні і середні, а в сутінках соми побільше починають обходити свої володіння, рухаючись з ям і укриттів на дрібні місця тихих плес. Кожен з живучих тут сомів не пропустить кущиків водоростей, окремих корчів і інших укриттів на дрібних місцях. Пройде і вздовж улоговини, що відокремлюють іноді мілини від берега. Вийде й на мілину, якщо глибина не менше метра. Не пропустить затоки, населеного жабами, і якщо жаби на мілині біля самого берега - підбереться і туди.
Так поступає сом у теплу і ясну ніч. Якщо погода прохолодна або погана, він на дрібні місця не виходить, обмежуючись глибинами біля обривистих берегів, поблизу від стоянки.
Починає ловитися сом, як тільки розпуститься листя дуба, а краща ловля - після нересту, з початком цвітіння шипшини. Втім, на деяких річках траплялися упіймання сомів відразу після спаду весняних вод. Нерест починається з колосіння жита.
Ловлять сомів на поплавочні , донні вудки, спеціальні жерлиці і спінінг.
Поплавочна вудка для лову сома оснащується так само, як і на коропа. Для донної вудки найкраще підходить ліска з м'яким повідцем з сиром'ятого ремінця, якого сом не боїться, якщо його витримати пару діб у вареному пісному маслі. Жорсткі жилкові, а тим більше металеві повідці зовсім не придатні на сома, він випльовує наживки, прив'язані до них. Придатні для повідця плетений капрон і шовк або навіть сплетені в троє-четверо жилки діаметром 0,2 мм, але такі повідці недовговічні і вимагають уважного огляду перед кожною ловом.
Вага грузила визначається силою течії. Воно повинно бути ковзаючим, так як сом часто випльовує наживки, відчувши занадто великий опір. З тієї ж причини ліску донної вудки натягується і защемляється в спеціальній прищепці на вудлище з залишенням вільного запасу її 0,7-1 м для витягування схопивши наживку і рушивши далі сомом. Кращими сигналізаторами визнані дзвіночки, прикріплені до кінчика вудилища.
У теплу і ясну погоду сома ловлять із пологого берега, а в непогожу і холодну з стрімчастого, в безпосередній близькості від ям і його стоянок. Закидати наживку треба намагатися ближче до різних укриттів, які сом обов'язково відвідує, окремі кущики водоростей, корчів, комам змитої берегової землі, палям і т. д.
Після нересту сом майже не відпочиває і два тижні посилено харчується, виходячи на годівлю не тільки вночі, але і вдень. Це дуже хороший час для його лову будь-якими снастями.
Наживки для сома розташовують по-різному. Жаба придатна тільки на жерлицю або на вудку поплавця, вона повинна плавати в теплу погоду не глибше за півметра від поверхні, а в прохолодну - за метр над дном, що забезпечується достатнім грузилом і поплавцем або відпусткою ліски з жерлиці. Живців пускають в «півводи» або не глибше півметра над дном. Купку черв'яків, виповзка чи ракову шийку кладуть на дно і, отже, ці наживки придатні для донних вудок.
Боротьба і виведення великих сомів вимагають не тільки сили, але терпіння і обережності. Не можна його відразу тягнути до берега, а треба спочатку втомити. Залеглого на дно сома можна підняти, різко постукавши по вудлищу будь-якої паличкою. Він дуже боїться стукоту і відразу піднімається в хід. Стомивши сома так, що він перевертається догори черевом, його можна підводити до берега і брати багорчик під зябра або біля голови. Краще виводити на мілину, де він має менше шансів на продовження боротьби. При лові на жерлиці і донні вудки добре мати брезентові рукавиці для запобігання рук від порізів жилкою, що буває нерідко й дуже болісно.
З початку осені сом переходить на харчування риб'ячим дріб"язком і зрідка жабами, на інші наживки не бере зовсім. Клювання сома завмирає з стійким похолоданням води, що збігається з обпаданням листя з вільхи.
Соми збираються в ями для зимовища іноді за 10-15 кілометрів. Вони не відразу залягають у сплячку, а, незважаючи на прохолодну воду, ввечері і навіть після полудня полюють дуже старанно і розганяють з ями усю рибу. Ось у цей-то час їх ловлять на спінінг, іноді по 10-12 штук, причому часом досить великих.


 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Copyright MyCorp © 2025
Безкоштовний хостинг uCoz