Головна
 
КОЛОМИЙСЬКИЙ РИБОЛОВНИЙ ФОРУМП`ятниця, 22.06.2018, 06:18Вітаю Вас Гість | RSS
Головна
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Speedstim  
Форум » Риби наших водоймищ » Видовий склад наших водоймищ » Форель струмкова (Гордість наших рік!)
Форель струмкова
БананДата: Середа, 16.03.2011, 20:05 | Повідомлення # 1
Адмін
Група: Адміністратори
Повідомлень: 142
Статус: Offline

СТРУМКОВА ФОРЕЛЬ

Струмкова форель відноситься до сімейства лососевих. Риби цього сімейства відрізняються від всіх інших риб наших водойм наявністю жирового плавника - невеликого плавника без променів, розташованого на спинної частини хвостового відділу. Крім лососевих, такий же плавник є у харіуса і карликового сомика.

Струмкова форель має товсте тіло, покрите дрібною, щільною лускою. Голова коротка, великий рот, на кістках ротової порожнини є зуби. Спинний і підхвостовий плавники усічені, хвостовий - без виїмки. Спина бурого або буро-зеленого кольору з чорними круглими плямами. Бока тіла жовтуваті, засіяні круглими чорними плямами. Уздовж бічної лінії і вище неї є червоні плями зі світлими ободками. Черево білувате. На спинному плавці чорні та червоні плями. Інші плавці сірі. Залежно від місць проживання форель може бути пофарбована то темніше, то світліше.

Форель тримається на ділянках річок з швидкою течією і скелястим ґрунтом - у завалів, гребель, водоверті, поблизу джерел і гирл струмків - переважно в місцях, де берега покриті деревною рослинністю. У зимовий час йде в нижче розташовані ділянки. Перекочовки здійснюються як під впливом зміни температури води, так і в результаті зміни чисельності кормових об'єктів. Високих температур не витримує, тому в літній час може йти в різні укриття, де знаходиться у інертному стані. Веде осілий, одиночний спосіб життя. Дрібні особи частіше зустрічаються у кам'янистих перекатів. Вони дуже обережні і полохливі.

Нерест форелі

Нереститься форель в гірських річках у жовтні - листопаді при температурі води 4-6 °C. Ікру відкладає на мілководних дільницях і на швидкому плині, де самки викопують спеціальні ямки і канавки, які самі ж засипають землею після запліднення ікри. Зародки розвиваються під шаром промиваємого водою ґрунту до ранньої весни.
Плодючість самок форелі невелика. Наприклад, в річках верхньої течії Дністра у самок масою 125 г вона коливалася в межах 230-595 ікринок, становлячи в середньому близько 400 ікринок. Самці і самки стають статевозрілими на третьому році життя. У нерестовім стаді самців в 2-3 рази більше, ніж самок.
Після вилуплення з ікри личинки довгий час тримаються в районі нерестовищ. В перші роки життя форель росте швидко. Так, в одному з приток Вужа п'ятирічні самці мали довжину 18-25 см і масу - 70-170 р, а самки - відповідно 20 см і 131 г. В озері Синевир (Закарпаття) форель у шестирічному віці досягала довжини 46 см і маси 850 г. У річці Альмі (Крим) виловлена форель довжиною 59 см і масою понад 2,5 кг.

Особливості харчування форелі

У Пруті і Черемоші в літній і осінній періоди струмкова форель харчується в основному комахами та їх личинками: поденщинами, веснянками, ручейниками, жуками, а також бокоплавами. Пізньої осені вона споживає водяних комах і дрібних риб (гольян, щипавка та ін.), що мешкають у нижніх ділянках. Найбільш інтенсивно вона споживає корм рано вранці і увечері. Найбільш тривалі перерви в харчуванні спостерігаються в середині дня і близько півночі.

На Україні форель мешкає в притоках Дністра, Прута і Серета, річках закарпаття і Криму.
При поселенні в озера і водосховища у форелі змінюється форма тіла, фарбування і деякі біологічні особливості. Зокрема, у них посилюється вагове зростання. Наприклад, у Закарпатті довжина тіла цьоголітки в річці в середньому становить 8,4, в озері - 10,8 см.

У деяких гірських річках можна зустріти також форель райдужну, батьківщиною якої є Північна Америка. Від форелі струмковий вона відрізняється забарвленням (у неї уздовж бічної лінії проходить широка червонувата смуга з фіолетовим відтінком), часом ікрометання, темпом зростання і деякими іншими особливостями. Так, форель райдужна більш витривала до високої температури, чому і є об'єктом тепловодного ставкового рибництва. З ставків вона потрапляє в гірські річки, іноді в них випускають її мальків.

По способу життя форель райдужна мало відрізняється від струмковий. Її чисельність в річках України невелика. Відповідно до правил любительського і спортивного рибальства заборонено ловити форель ручьевую у всіх річках.

Б.М.Куркин, А.Я.Щербуха


 
Форум » Риби наших водоймищ » Видовий склад наших водоймищ » Форель струмкова (Гордість наших рік!)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz