Головна
 
КОЛОМИЙСЬКИЙ РИБОЛОВНИЙ ФОРУМЧетвер, 02.05.2024, 06:44



Вітаю Вас Гість | RSS
Головна
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Speedstim  
Форум » Цікаві статті » Рибальські статті » Новачкам джигової ловлі
Новачкам джигової ловлі
ВОВІКДата: Вівторок, 08.03.2011, 23:03 | Повідомлення # 1
Полковник
Група: Друзі
Повідомлень: 235
Репутація: 3
Статус: Offline
Новачкам джигової ловлі

Новачки джигової ловлі часто нарікають на те, що для своєчасної підсічки під час клювання їм не вистачає реакції. Звичайно, до певного рівня реакцію можна розвинути у будь-якої людини, але чи тільки в цьому справа? Думаю, що ні. Адже досвідчені рибалки часом «витягують» навіть ті клювання, на які, як здається, майже неможливо своєчасно відреагувати: легкі стусани, короткі провис і «зникнення» приманки, дрібну, ледь помітну, тремтіння. У чому тут справа? Швидше за все, в багатому практичному досвіді, в умінні відчути покльовку за частку секунди до того, як рука автоматично зробить підсічку. Розберемося в найпоширеніших джигових клюваннях.

Покльовка
Дуже часто, особливо на перших порах освоєння джигової ловлі, мені доводилося стикатися з таким явищем: на витягнутій з води приманці явно помітні сліди хватки риби, але в руку або кінчик вудилища зафіксувати покльовку не вдалося. Спочатку я звинувачував снасть в недостатній чутливості. Пізніше, коли і вудилище, і котушка, і плетений шнур в моєму спінінгової комплекті цілком відповідали прийнятного «рівня», звинувачував в усьому пасивну і обережну рибу. Але мало-помалу став помічати, що таких ситуацій на риболовлі стає все менше, наче риба з року в рік клює все «помітніше» і сміливіше. Насправді ж все було набагато простіше - з появою досвіду стало легше розпізнавати самі непомітні і ніжні покльовки - і робити підсікання вчасно.
Пов'язано це, на мій погляд, ще і з тим, що кожен рибалка рано чи пізно приходить до певного спінінгового комплекту, який відображає його манеру лову. Незважаючи на те, що для кожного підвиду лову спінінга існують свої рекомендації професіоналів, рибалки ловлять тим, чим зручно, а не тим, чим правильно. Адже в риболовлі не існує такого поняття як догма. Все відносно. Як то кажуть, у кожної колебалки є дві сторони. Тому давати рекомендації з підбору максимально чутливого до покльовки спінінга не буду. Пораджу лише побільше пробувати «в руку» самі різні снасті - для порівняння.
А ось про принципи самого клювання слід поговорити докладніше. Покльовок завжди більше, ніж підсічок. Це закон: неможливо досягти ідеалу, тобто реалізовувати всі 100% покльовок риби. Якусь частину покльовок рибалка з тією чи іншою снастю просто не зможе помітити. Адже саме з появою джігових спінінга більшості рибалок стало ясно, наскільки часто на штучні приманки клює риба. Також багато хто зрозумів, як ніжно вона іноді це робить. Прийнято говорити: на межі сприйняття. Але де ця межа сприйняття? У дідуся з алюмінієвим спінінгом і «Невською» котушкою ця грань одна, а у спінінгіста з дзвінким і швидким «вугіллям» та ще гарним «мульти» з повною шпулею тонкої плетінки - зовсім інша. «Гонка озброєнь» в рибалці, напевно, ніколи не закінчиться.
Кожному своє, звичайно, але прагнути до чутливості також необхідно. Адже чим більше ми зможемо зафіксувати «аномалій» у поведінці приманки під водою, тим більше у нас з'явиться інформації для роздумів. У будь-якому випадку слід пам'ятати, що будь-яка нетипова поведінка кінчика вудилища - привід для контрольної підсічки. Краще зайвий раз засадити гачок у корч, ніж пропустити покльовку хорошого трофейного судака або щуки. Незабаром відсіються якраз ті самі корчі, а ось майже автоматична реакція на справжню поклевку залишиться точно. У мене під час «джігової медитації» доходило до того, що тільки після інтуїтивною підсічки, я через кілька секунд розумів, що риба вже на гачку і її потрібно виводити. Згадати момент самого клювання вдавалося далеко не завжди, тому що іноді рука підсікала автоматично, хоча погляд і був прикутий до кінчика вудилища.

Подьоргування кінчика
Такими покльовкамі «балується» окунь, судак іноді, часто щука. Причому далеко не дрібні екземпляри. Кілька разів у моїй практиці траплялися піймання великого судака саме під час такої ось тремтячого клювання. Тим не менш, грунтуючись лише на власному досвіді, можу сказати, що такі клювання для судака рідкість, і бавляться ними частіше окунь і щука. Ці хижаки за типом тремтіння не диференціюються і клюють, таким чином, як зовсім дрібні, так і справжні трофеї. Тремтіння у випадку з окунем буває малопомітним ще й тому, що цей хижак часто хапає принаду, що лежить на дні. Тобто притискає її вже після падіння на грунт. Тут складаються два фактори - характер окуневої клювання і провис волосіні. Лісочка в цей момент завжди трохи слабшає і клювання (особливо під час лову в стоячій воді) досить складно розпізнати.
Для запобігання подібного «висяка», коли приманку слабо контролюєш в руку або по кінчику, під час ловлі «стоячки» я використовую маленьку хитрість. Як тільки принада падає на дно, я іноді роблю повільний рух кінчиком спінінга в бік, щоб злегка натягнути провислий шнур. Можна провести і короткий волочіння по дну, особливо, якщо лов проводиться на твістери або хробаки. Приманка у цей момент привабливо грає, злегка змутнюючи грунт, що спонукає окуня проявити хижацькі риси більш виразно. Під час лову на річках дуже часто доводилося стикатися з таким ось дрібним тремтінням вершинки. І навіть коли вдавалося нарватися на жор великого стайного окуня на п'ятаку між корчами, все одно кінчик спінінга «транслював» найчастіше клювання з тремтіння. Якщо вчасно не підсікти, то на приманки, особливо на джиг-голівці, залишаються численні, ледь помітні дрібні подряпини - явна ознака того, що вона побувала в пащі окуня, але рибалка не зробив своєчасну підсічку.
Якщо таких покльовок більшість, і підсікти рибу не вдається, то іноді корисно оснастити приманку джиг-голівкою з довгим гачком, щоб він виходив майже біля самої основи хвоста твистера. Гру приманки це особливо не сковує, особливо коли це стосується не дуже важких свинцевих головок. Такий прийом іноді дає позитивний результат, і кількість результативних підсічок різко зростає. Щука також іноді хапає принаду саме так. Але у випадку з цією хижачкою спектр коливань і варіантів тремтіння сильно збільшується. Вершинка може лише кілька разів здригнутися й м'яко податися вперед. Чи протягом якоїсь ділянки водойми (в одному і тому ж місці) кілька закидів поспіль приманку буде нібито хтось притримувати, як якщо б вона чіплялася за довгі стебла трави. Також іноді подібна тремтіння відчувається лише на кожній третій або, наприклад, четвертої проводці по одному і тому ж місцю. Це майже вірна ознака того, що там стоїть щука. Хижачка пощипує приманку, але активно хапати її не бажає. Несильна підсікання може принести непоганий трофей.
Одного разу під час лову з стрімчастого берега я звернув увагу, що твістер в самій останній стадії проводки, буквально у мене під ногами ніби злегка завмирає на падінні і дуже дрібно здригається. Ідея зробити підсічку прийшла лише на четвертий раз. Як результат - щука на півтора кілограма була просто висмикнута з води під самими ногами. Покльовка щуки, особливо під час лову біля берега з обриву, коли волосінь йде у воду майже під прямим кутом, може виражатися настільки дрібним і ніжним тремтінням, що буває важко повірити, що таким чином хватає свою жертву досить велика хижачка.
Проте буває тремтіння, зовсім не схожа на клювання. Найчастіше це трапляється, коли шнур треться об корч або топляк, камені або ракушаиник при підйомі з дна. Таке тремтіння можна швидко навчитися відрізняти від справжніх клювань. Для цього достатньо провести кілька рибалок у місці, де такі «несправжні» клювання не рідкість - і все стане на свої місця. Корчі «клюють» зовсім інакше.
Трапляється тремтіння кінчика і в той момент, коли приманка вдаряє в дно. Це найчастіше дрібний судак або окунець. Така тремтіння буває ледве помітною і майже завжди трапляється під час контакту з дном, тому вирішувати, робити чи не робити підсікання, вам самим. У процентному співвідношенні зачепів і реалізованих покльовок буває «фіфті / фіфті».

Вперед / назад
Тут слід почати з щуки, тому як саме їй в першу чергу властиві такі клювання. Немає ніякого джігового удару, немає ніякого, навіть самого найменшого тремтіння або ледь помітного поштовху. Тільки плавний і добре помітний короткий «прогин» вперед. Як ніби з приманкою під водою зіткнулася маленька торпеда, яка рухалася під невеликим кутом у напрямку до руху самої принади.
Навіть своєчасна підсікання в такій ситуації не завжди призводить до виведення. Але пов'язано це, швидше за все, не з тим, що щука під час таких покльовок погано хапає приманку, а з тим, що точно такими «покльовками» грається і великий лящ, коли в зграї рухається проти течії. Ні, він не хапає приманку, а скоріше підбиває її верхнім плавцем, виганяючи з зграї. Цим пояснюються часті забагривання ляща «на удар» під час ранкової лову щуки на глибоких піщаних косах, прогонах або поблизу закоряженних брівок.
Окунь похитує рідко, але саме великий окунь клює таким чином найбільш часто. Тим не менш, слід зробити застереження, що чистого «качка» під час клювання окуня я практично не зустрічав. Завжди присутній ще й дрібне тремтіння, посмикування, нібито риба, схопивши приманку, трясе головою. Частенько відзначається і судак. Причому як дрібний, так і великий. Характерно, що практично завжди такі клювання відбуваються під час падіння приманки, і майже ніколи в момент удару або після удару об дно.

Ослаблення волосіні
Особливо часто трапляються такі клювання в той момент, коли приманка виходить з бровки чи більш глибокого уступу дна на більш дрібний ділянку, під час виходу з перекату і т.д. Також провис бувають і відразу після закидання приманки в перспективне місце, де стоїть голодний хижак. Приманка, не доходячи до дна після закидання, просто пропадає.
Якщо не зробити своєчасну і розгонисту підсічку, то можна залишитися і без принади. Адже щука, наприклад, в даному випадку бере приманку навздогін, тому заковтує її досить глибоко. Іноді трапляється, що не виручає навіть повідець - «плямиста» відрізає волосінь вище 15-сантиметрового повідця на пару сантиметрів. До цього типу клювання слід віднести і такі: ні з того ні з сього кінчик спінінга різко відіграє назад, ніби щось з силою підбиває приманку знизу вгору, по ходу її руху. Це теж, швидше за все, витівки щуки.
Ослаблення волосіні - саме підступне клювання. Часто не відразу вдається її розпізнати, а тому кількість однотипних покльовок в одному місці може доходити до 4-5 штук, якщо риба активно харчується. Траплялося таке, що в одному судаковому місці щучка день у день дошкуляла мене подібними покльовкамі. Поки я не поставив полегшений твістер з довгим хвостом і не «висмикнув» цього річкового хулігана. Але так як ми вже були заочно досить довго знайомі, рибу я випустив. Провис волосіні на виході з бровки в цьому місці припинився.
Ні судак, ні окунь не можуть зрівнятися з щукою за кількістю таких покльовок в процентному співвідношенні. Саме щука в більшості випадків є причиною непояснених провисів волосіні і підбивань приманки вгору. Підсікти її в цьому випадку набагато складніше, ніж в інших випадках. Підсікання повинно бути розгонистим і максимально швидким, щоб обігнати і перегнати що рухається по ходу руху приманки хижачку.

Стусан у корч
Такі клювання далеко не рідкість. І трапляються вони частіше за все під час підйому приманки від дна. Рибалка відчуває дзвінкий, чіткий удар свинцевої голівки в щось тверде, зовсім не в рибу. Таке відбувається під час клювання лоб в лоб. Після короткого пригальмовування ї йде далі цілком вільно. Зрозуміти, що це не черговий удар об корч, а саме клювання риби, мені особисто допоміг один випадок. Я джигував з обриву і після кожної проводки деякий час доводилося просто витягувати приманку з так званої прибережній «мертвої зони», в якій були хаотично розкидані поодинокі корчі. Бровка в 10 метрах від берега була досить крутою, тому часто приманку я починав витягати відразу за нею. Вирішив зробити кілька високих проводок в прибережній зоні, витягаючи принаду не відразу, а даючи їй «повисіти» над дном після високого підйому.
Ось тут і сталося кілька таких ударів об корч, на які я в перший час не звертав уваги, але коли за півгодини їх набралося близько десятка, я задумався - як так може бути, що невеликий свинцевий кулька джиг-головки за 30 хвилин майже вдесятеро потрапив прямо в корч (не нижче, не вище!) і чітко в нього вдарив, не зачепившись гачком. Наступного разу вирішив зробити підсічку.
Чесно сказати, я майже не здивувався, коли після чергового такого «удару об корч» на тому кінці волосіні забилась пристойна щучка. Але, на жаль, виведена на поверхню, вона відразу зірвалася. У той вечір у мене було ще чотири таких клювання, але зловити вдалося тільки одну щуку трохи більше кілограма вагою. Вже дуже швидко треба було реагувати на клювання - надійно засікти рибу було вкрай складно. Але тим не менше, тепер, коли у подібних ситуаціях я чую таку от разюче точний удар головкою прямо в корч або камінь, то роблю швидку, але не дуже сильну підсічку - на всякий пожежний.

Трава на гачку
І щука, і судак балуються такими покльовками. Цікаво, що, майже не чинячи опір, досить пристойна риба, може проплисти з приманкою у роті майже до самого берега, а іноді і пройти на берег, жодного разу не зробивши спроби втекти або викинути приманку. Траплялося, що судак, вже витягнений на берег, розтискай пащу і ... приманки просто випадали у нього з рота. Тобто риба навіть не була засічена! Просто не розтискати пащу і не опиралася. Дивно, але факт. Одного разу під час такого клювання здоровенної щуки, я здорово злякався, коли підтяг до човна «старий пакет» або «пучок трави», який, як мені здавалося, сів на гачок. Але і тут рибина не справила жодного сплеску або різкого руху - просто приманка, на якій вона і трималася весь час «виведення», остаточно зірвалася з гачка і залишилася у неї в пащі. Риба пішла, а я залишився сидіти в човні, ошелешений і здивований.
Кілька разів таким же точно способом, середня судак просто відкушував хвіст на моєму досить великому віброхвості, в той час як я навіть не намагався зробити підсічку, будучи абсолютно впевненим, що на гачку пучок трави або старий чобіт. « Тяжкість» на гачку замість клювання властиво і для окуня, але в меншій мірі, ніж судака і щуки. Кілька разів «пучок трави» перетворювався на окуня, але це були окуні більше кілограма вагою, більш дрібні риби завжди надають відчайдушний опір.
А найчастіше такими покльовками пізно увечері і рано вранці (особливо восени) балується сом. Саме сом в більшості випадків на моїй пам'яті просто зависав на гачку і лише зрідка махав хвостом з боку в бік, коли я, розібравшись, що до чого, робив таки підсічку і починав виведення, замість того, щоб намагатися м'яко і безболісно струсити з гачка «корч ».

Олександр Сущевский (Журнал Велика рибалка)


 
Форум » Цікаві статті » Рибальські статті » Новачкам джигової ловлі
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz