Головна
 
КОЛОМИЙСЬКИЙ РИБОЛОВНИЙ ФОРУМЧетвер, 20.06.2019, 16:46Вітаю Вас Гість | RSS
Головна
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Speedstim  
Форум » Риби наших водоймищ » Видовий склад наших водоймищ » Дунайський лосось
Дунайський лосось
ВОВІКДата: Вівторок, 06.09.2011, 18:27 | Повідомлення # 1
Полковник
Група: Друзі
Повідомлень: 235
Репутація: 3
Статус: Offline


Дунайський лосось - унікальний представник фауни риб України. Він є реліктовим ендеміком Дунаю, тобто виглядом, який мешкає лише в басейні річки Дунай і ніде більше в світі не зустрічається.
Відноситься дунайський лосось до благородного сімейства Лососевих, представленому в Україні ще одним, не менш рідкісним видом - чорноморським лососем (Salmo trutta labrax). Мешкає Hucho hucho в басейні Дунаю і Прута від верхів'ї до гирла, але ніколи не виходить в моріе Зустрічається в Тисі, Тереблі, Тересві, Серете, Білому Черемоші, Чорному Черемоші. Вважається, що дунайський лосось в даний час - єдиний крупний представник лососевих в Європі.
Подоба (зовнішня будова). Дунайський лосось - велика прісновода риба, що досягає деколи довжини більше 1 метра. Від інших представників лососевих риб легко розрізнимо навіть початкуючим рибалкам по сплюснутій з боків головою (як у щуки) наявністю сильно розвинених зубів, які на щелепах і піднебінні утворюють суцільну смужку. Рот дуже великий.
Як і будь-який інший лосось, дунайський лосось характеризується типовим брусковатим тілом, дрібною лускою. На спині риби - 2 плавники: перший, побільше - справжній (2-4 негіллястих променів і від 8 до 14 гіллястих променів), другий - жировий (без променів усередині).
Колір тіла на спині лосося сірий, на череві і на боках переважає серебристо-білий. Бік голови і верх її покриті невеликими круглими темними плямочками, на боках тіла вище і нижче бічній лінії спостерігаються темні Х-образні плями. Під час нересту для дунайського лосося характерне шлюбне забарвлення, і тіло риби стає мідно-червоним.
Молодь лосося може відрізнятися від форелі наявністю темних поперечних смуг (до десятка і більше) на обох боках тіла.
Лосося дунайського часто називають дунайським тайменем, головатицею. До речі самий найближчий родич дунайського лосося, його рідний брат - саме знаменитий сибірський таймень (Hucho
taimen)

Деякі особливості біології і екології
Розмноження. Статевої зрілості дунайський лосось досягає при довжині тіла близько 50 см і масі 1-1,8 кг До цього періоду життя, йому виконується 4 роки. Підкоряючись «основному інстинкту», в березні починає підніматися до місць майбутніх нерестовищ, вирушаючи з Дунаю у гірські річки. Деколи деякі виробники лосося за декілька днів проходят вгору по течії до 10-15 км., хоча далеко «гуляти» дунайський лосось не любить.
Нерест зазвичай, залежно від погодних умов і тривалості зими, відбувається у квітні при прогріванні води до середньодобових показників 6-9°С. Обов'язковою умовою нормального нересту лосося є наявність на нерестовище невеликої течії (до 1,5 м/с) і кам'янисто - галечного дна при глибині до метра причому найчастіше нерест відбувається на півметровій глибині.
До ікрометання лососі приступають парами: самець і самка махами хвоста і рилом виривають на дні нерестовища невеликі ямки, куди і відкладається велика (до 4,5-6 мм в діаметрі) ярко-жовта ікра.
Плодючість вагається в широких межах: від 4000 ікринок у самки, що вперше нереститься (маса 2 кг) до 10-11 тисяч ікринок в лососихи віком 10 років (89 см, 5,5 кг).
Після ікрометання ікра може присипатися галькою і дрібними камінчиками, аби її не понесло за течією і на неї не зазіхнула форель і хариус. Місце нересту родинна пара лососів охороняє декілька тижнів, в цей час батьки дуже агресивні і кидаються на будь-якого порушника «кордону».
Молодь дунайського лосося викльовується через 30-35 днів.
На відміну від тихоокеанських лососів (Oncorhynchus), дунайський лосось не гине після нересту.
Живлення. Дунайський лосось - ненажерливий хижак, що інтенсивно харчується дрібною рибою.
Молодь його з народження і до другого року життя в основному харчується комахами і їх личинками а двох-річні вже вважають за краще відгодовуватися за рахунок молоді інших риб.
У складі живлення лосося найчастіше наголошуються гольяни, піскарі, марена, бистрянка харіус. Дослідження показали, що у Чорному Черемоші, наприклад, в харчовому раціоні дунайського лосося масова доля бистрянки складає понад 12%.
Великі особини із задоволенням ласують як дрібною «чужою» рибою, так і власним потомством, і навіть низькорослими особинами, що вийшли з «дитячого» віку. Екземпляри масою від 2 кг полюють на пташенят качок, хапають жаб, тритони, змії і ящірок що необережно попали у воду, навіть молодих нирок і щурів.
Ріст і маса тіла. У карпатських річках і Дунаї ця рідка риба зростає досить швидко. Молодь лосося впродовж літа досягає маси 120-140 г і довжини до 15 см. На третьому році життя лососята важать вже близько 400 г і досягають довжини 45 см, на п'ятому статевозрілі риби мають масу 1,6-2,0 кг До десятого року життя лосось може важити до 10 кг (1 м довжини). Тривалість життя дунайського лосося - до 20 років, максимальна маса, зарегістрована в науковій літературі - 52 кг Проте у російському журналі «Нахлист» (жовтень 2002 р.) Михайло Ськопец говорить про дунайського лосося який важив. 60 кілограмів!
У дрібних карпатських річках частина стада цієї риби має масу не більш 2-3 кг, дуже рідко - 8-10 кг.
Етологія (поведінка). Ця риба постійно мешкає в прісних водах, зазвичай тримається невеликими групами по 4-6 однорозмірних особин, причому кількість риб у зграйках прямо залежить від величини акваторії відповідної вимоїни, порогу або плеса.
Осінью і в грудні, якщо передзимовий період досить теплий і погожий, лосось активно відгодовується, може здійснювати невеликі міграції по річці у пошуках кормных ділянок, не зайнятих конкурентами. Саме в цей час лосось дунайський попадається на снасті рибалок-аматорів.
Любительський лов. Дунайський лосось - це вид, який декілька десятиліть знаходиться під загрозою зникнення. У списку рідкісних і зникаючих видів риб Європи віднесений до I категорії, занесений в Міждународну Червону книгу.
Цей реліктовий вигляд внесений до Червоної книгу України в 1994 році, але охороняється у водоймищах України вже більше 70 років.
Вилов лосося дунайського заборонений у всій Європі, тому будь-який спійманий на любительскі снасти екземпляр необхідно відпускати на волю. У Франції, Швейцарії, Іспанії, Росії робилися успішні спроби штучного вирощування лосося, зарибнення його молодью деяких річок, у тому числі Кубані, Дністра, Дона. Але ситуацію з нечисленністю і рідкістю цієї красивої риби поки не вдалося виправити. Вся надія - на відновлення його популяції за допомогою спеціальних риборозводних господарств і розуміння риболовів-любителів!

ribka.ucoz.ua


 
Вова100%Дата: Вівторок, 06.09.2011, 22:24 | Повідомлення # 2
Полковник
Група: Заблоковані
Повідомлень: 177
Репутація: 3
Статус: Offline
Дякую Вовік.Здавалось,що багато знаю про цю рибу.Насправді мало.Було цікаво почитати.
 
ВОВІКДата: Середа, 07.09.2011, 13:56 | Повідомлення # 3
Полковник
Група: Друзі
Повідомлень: 235
Репутація: 3
Статус: Offline
Рибка дійсно варта поваги . Признаюсь, що помішаний на фільмах про ловлю таймені. А тут у нас є в Карпатах щось подібне, шкода що не в тих кількостях як в Сибірі. Побути на такій рибалці - мрія кожного рибалки.

 
BatyaДата: Понеділок, 09.01.2012, 21:49 | Повідомлення # 4
Новачок
Група: Користувачі
Повідомлень: 16
Репутація: 0
Статус: Offline
Гадав, що знаю все, що плаває у наших водоймах. Про таку рибку, признаюсь, чую вперше.
 
DrExДата: Понеділок, 09.01.2012, 22:59 | Повідомлення # 5
Генерал-майор
Група: Модератори
Повідомлень: 255
Репутація: 2
Статус: Offline
ти в перше чуєш, а дехто вже ловив і не один раз
це я про Ігора(К2)


 
BatyaДата: Понеділок, 09.01.2012, 23:35 | Повідомлення # 6
Новачок
Група: Користувачі
Повідомлень: 16
Репутація: 0
Статус: Offline
Quote (DrEx)
ти в перше чуєш, а дехто вже ловив і не один раз
це я про Ігора(К2)


А як же Червона книга і 1 категорія у списку рідкісних і зникаючих видів риб Європи ?
 
DrExДата: Вівторок, 10.01.2012, 00:03 | Повідомлення # 7
Генерал-майор
Група: Модератори
Повідомлень: 255
Репутація: 2
Статус: Offline
ловився і відпускався рибі шкоди не було завдано

 
RUSELДата: Середа, 11.01.2012, 23:06 | Повідомлення # 8
Новачок
Група: Друзі
Повідомлень: 10
Репутація: 0
Статус: Offline
Вся зловлена риба була вiдпущена назад у свою стихiю напротязi декiлькох хвилин.
 
Вова100%Дата: Четвер, 12.01.2012, 03:25 | Повідомлення # 9
Полковник
Група: Заблоковані
Повідомлень: 177
Репутація: 3
Статус: Offline
Так тут же все є:
http://trout.at.ua/forum/39-156-1

Додано (12.01.2012, 03:25)
---------------------------------------------
Цей здається був перший.На фото К2(Ігор).

Мав би ше десь там плавати,якщо не затовкли "добрі" люди...

 
BatyaДата: Четвер, 12.01.2012, 16:59 | Повідомлення # 10
Новачок
Група: Користувачі
Повідомлень: 16
Репутація: 0
Статус: Offline
Неймовірно гарна риба ! Щось від форельки є.
 
Форум » Риби наших водоймищ » Видовий склад наших водоймищ » Дунайський лосось
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Copyright MyCorp © 2019
Безкоштовний хостинг uCoz