Судак (Lucioperca lucioperca (Linnaeus, 1758))
Синоніми: Sander lucioperca, Stizostedion lucioperca, Сула
Клас: Кісткові риби - Osteichthyes
Підклас: Променепері - Actinopterygii
Загін: Окунеподібні - Perciformes
Сімейство: Окуневі - Percidae
Рід: Судаки - Lucioperca
Вид: Судак звичайний - Lucioperca lucioperca (Linnaeus, 1758))
Тіло подовжене торпедоподібне, стисле з боків. Спина і верх голови зеленувато-сірі, черево біле. На боках 8-12 буро-чорних поперечних смуг. Парні і анальний плавці блідо-жовті. Рот великий, верхня щелепа заходить за вертикаль заднього краю ока. Зуби розташовані вузькими рядами на щелепах, і піднебінних кістках; на щелепах і піднебінних є сильні ікла. Предкришечна кістка ззаду зазубрена, внизу з шипами. Зяброва кришка гола або частково покрита лускою.
У D XIII-XVII, II-III 20-24, в А II-III 10-13 променів. У бічній лінії 80-103 лусок. На першій зябрової дузі 10-13 жорстких тичинок.
Велика, швидкозростаюча риба. Вага його за три роки досягає 1 кг. Максимальна довжина 130 см і вага до 30 кг. Звичайно ж у уловах попадаються судаки від 1 до 4 кг. Судак - один з цінних видів риб.
вузькоглоточний хижак, живиться переважно молодю риб вже з другого року життя.
Віддає перевагу місцям з піщаним або кам'янистим дном і глибокі, захаращені топляком і коряжником ями й вири, а також нижні вири у гребель і млинів. Судак зустрічається також у великих озерах і водосховищах. Дрібні трав'янисті місця він уникає і взагалі до будь-якої рослинності ставиться насторожено, вважаючи за краще їй пісок, гальку або кам'янистий грунт. Чутливий до дефіциту розчиненого у воді кисню.
Статевозрілості досягає в 2-4-однорічному віці при досягненні довжини тіла в різних водоймах від 29-31 см до 38-40 см. Нерест проходить у березні-квітні при температурі води 8-17 ° C. Влаштовує прості гнізда у вигляді ямки або відкладають ікру на кореневища очерету й інших рослин на невеликій глибині (0.5-1.5 м). Ікра клейка, приклеюється до рослин. Плодючість 80-800 тисяч ікринок. Діаметр зрілих ікринок 0.7-1 мм. Самець охороняє гніздо і виклюнувшихся личинок. Нападає на все, що рухається, відомі випадки нападу на людину.
Звичайний судак водиться у великих річках і проточних озерах з твердим дном басейнів Каспійського, Азовського, Чорного Балтійського і Аральського морів. Цінний промисловий вид.